bohater

Jesteś jednym z bohaterów nowego świata. Twoje główne zadanie polega na przetrwaniu w niebezpiecznych dla człowieka warunkach.

Sztuka przetrwania

W tych okrutnych czasach najważniejszą rzeczą jest umiejętność przetrwania. Jeżeli pozostałeś przy życiu to znaczy, że nadal jesteś w grze i masz realną szansę na zwycięstwo.

 • Trening bojowy
  Aby ujść z życiem w trakcie walki, należy przyswoić podstawy przygotowania bojowego, jak skutecznie przemieszczać się pod ostrzałem, jak posługiwać się bronią, jak się bronić w walce wręcz.
 • Taktyka i strategia
  Zagubiony bojownik umiera już w pierwszych sekundach walki. Mając to na uwadze, zastosuj się do sztuki przetrwania i nie wchodź na linię ognia oraz trzymaj się blisko sojuszników.
 • Ukrywanie się i skryte działania
  Umiejętności związane ze skrytymi działaniami znacznie podnoszą szansę przeżycia. Specjalne wyposażenie pomaga pozostać praktycznie niewidocznym dla wrogów. Mądrze to wykorzystaj.
 • Medycyna polowa
  Szybkie i wprawne zastosowanie medykamentów nie jeden raz uratuje Tobie życie.Środki medyczne wspomagają zatrzymanie krwawienia, zaleczą rany, wyleczą kontuzje i okaleczone kończyny.

System Tworzenia Postaci

Dzięki narzędziu do tworzenia postaci możesz stworzyć naprawdę wyjątkowego bohatera. Kolejną ważną właściwością tego narzędzia jest unikatowa możliwość dostosowania postaci do Twojego stylu gry. Na przykład, można łączyć rozmaite wyposażenie od różnych producentów. Nic nie stoi na przeszkodzie aby założyć skórzaną kurtkę dla maksymalnej ochrony klatki piersiowej i do tego włożyć anomalne obuwie umożliwiające przemieszczanie się po skażonych terenach.

W grze nie musisz koniecznie ograniczać się do wyposażenia tylko i wyłącznie jednego typu. Możesz mieszać wyposażenie zwiadowcy z wyposażeniem draba lub wyposażenie łowcy artefaktów z wyposażeniem snajpera – wybór należy do Ciebie.

Trzecim ważnym elementem jest rozwój wyglądu Twojej postaci. Każdy gracz zaczyna grę jako Włóczęga i dlatego ekwipunek będzie odpowiedni dla tej frakcji. Ale po wyposażeniu bohatera w nowe przedmioty można zauważyć, że postać wygląda zupełnie inaczej – ciągle rozwija się i zmienia. Każdy element stroju ochrania określoną część ciała i dlatego założona kamizelka kuloodporna nie uratuje Twojej postaci przed postrzałem w nogę. W grze istnieją cztery typy wyposażenia: szturmowe, dywersyjne, snajperskie i anomalne. Każdy element ekwipunku może składać się z cech jednego lub kilku typów wyposażenia. Dla szturmowego wyposażenia ważną cechą jest poziom ochrony, z kolei dla dywersyjnego – szybkość poruszania się, dla snajperskego – kamuflaż a dla anomalnego zwiększony poziom izolacji.

Bohater

Zdobądź doświadczenie i pieniądze wykonując zadania w obozowiskach oraz innych skupiskach ocalałych ludzi. Stwórz postać dobierając uzbrojenie i odpowiednie przedmioty do ekwipunku. Im lepiej radzisz sobie z zadaniami, tym więcej dobrego możesz uczynić dla ludzkości w świecie gry Survarium.

Pamiętaj, że masz bezpośredni wpływ na to kim chcesz zostać. Wykonując różne otrzymywane od frakcji zadania, jednocześnie poprawiasz swoje relacje z nimi. W zamian obozy udostępniają Tobie nowy ekwipunek, uzbrojenie i amunicję. Na początku gry jedynie frakcje Włóczędzy i Czarny Rynek są skłonne z Tobą współpracować. Jeżeli sprawdzisz się jako Włóczęga lub bojownik Czarnego Rynku, przyciągniesz uwagę także innych, silniejszych obozów.

Rozwój

Rozpocznij swoją przygodę, własne dzieje walki z tajemniczymi przeciwnikami rasy ludzkiej. Codzienne misje wykonywane w obozach i innych skupiskach ocalałych ludzi pozwolą na szybkie osiągnięcie Twojego celu. Zdobądź lepsze wyposażenie i rozwiń posiadane umiejętności dzięki zdobytym punktom doświadczenia oraz nagrodom.

Wyposażenie ekwipunku

Wykonując zadania zdobędziesz punkty reputacji. W miarę postępów w grze, handlarze poszerzą swoją ofertę o nowe bronie, przedmioty, leki oraz przyrządy.

Umiejętności

Wykorzystaj zdobyte punkty doświadczenia na rozwój posiadanych umiejętności, to podniesie także Twoje wskaźniki bojowe. Co piąty poziom otrzymasz nową zdolność, która pomoże przetrwać w trakcie przygód.

Przykładowo, zdolność Reanimacja pozwoli na uleczenie nawet najciężej rannych sojuszników przy pomocy przyrządu medycznego.

Podstawowe umiejętności

 • Trening strzelecki
  umiejętność posługiwania się bronią;
 • Trening fizyczny
  zwiększa udźwig i wydłuża czas biegania przy dłuższych dystansach;
 • Umiejętność przetrwania
  zwiększają skuteczność używanych leków i stymulantów;
 • Umiejętności techniczne
  Zwiększają skuteczność działania potrzasków i innych przyrządów;
 • Wiedza o świecie
  Umiejętność przetrwania w głuszy oraz radzenia sobie z anomaliami i artefaktami.

Cechy postaci

Znajomość własnych silnych i słabych stron to klucz do przetrwania. Sztuka polega na umiejętności ukrywania wad przy jednoczesnym wykorzystywaniu posiadanych zalet w odpowiednim czasie i miejscu.

Cechy postaci przekładają się na umiejętności bojowe i poziom odporności. Od tego z kolei zależy dostępność poszczególnych klas postaci, wyposażenie ekwipunku i skuteczność posiadanych umiejętności.

Podstawowe cechy

 • Kondycja
  Pokazuje ogólny stan zdrowia.
 • Udźwig
  Waga wszystkich przenoszonych przedmiotów wpływająca zarówno na prędkość poruszania się jak i zużycie energii.
 • Energia
  Jest zużywana podczas biegu i innych aktywności fizycznych.
 • Ukrycie
  Pokazuje poziom ukrycia i wpływa na skuteczność skradania się.
 • Ochrona
  Pokazuje poziom ochrony. Na tę wartość wpływa cały wykorzystywany ekwipunek ochronny.
 • Izolacja
  Poziom izolacji przed warunkami zewnętrznymi, niepożądanym działaniem chemikaliów i anomalii.
 • Tlen
  Rezerwa tlenu gromadzona w butlach tlenowych i w innych pojemnikach służących do przechowywania tlenu.

System obrażeń

Gra wykorzystuje realistyczny model obrażeń. Pod uwagę brane są poszczególne części ciała (głowa, tułów, ręce i nogi). Różne części ciała mogą być ranione osobno, powodując krwawienia, złamania czy nawet natychmiastową śmierć.

Różne typy obrażeń mają inny wpływ na stan zdrowia poszkodowanego. Rany fizyczne powodują krwawienie, natomiast skutki promieniowania i chorobę popromienną należy leczyć za pomocą specjalnych leków, takich jak np. Antyrad.

Rodzaje obrażeń

Obrażenia dzielą się na kilka rodzajów. Niemal wszystkie wpływają w jakiś sposób na utratę zdrowia. Dlatego poszczególne rany mogą powodować dodatkowe, negatywne skutki.

Obrażenia zadane bronią palną powodują krwawienia, kontuzje i uszkodzenia kończyn. Kontakt z ogniem powoduje oparzenia a ofiary poddane silnemu promieniowaniu cierpią na chorobę popromienną.