lokacje

Aktualnie w grze Survarium jest dziewięć różnych lokacji dostępnych w trybie Gry Drużynowej (PvP):Rudnia

ang. Rudnya

Lokację zaprojektowano na potrzeby trybu gry w którym dwa zespoły graczy będą starać się przejąć bazę drużyny przeciwnej. Składa się z trzech kluczowych miejsc: pierwsze jest najbardziej wysunięte na północ, to wzgórze na którym góruje cerkiew. Jest to całkiem niezłe stanowisko snajperskie, ponieważ z tego miejsca łatwiej jest mieć na oku obydwie bazy i kontrolować znajdującą się poniżej bagnistą nizinę. Z kolei bagna to drugi punkt lokacji, ułatwiają podkradnięcie się i przeprowadzenie niespodziewanego ataku na wrogą bazę. Miejsce jest gęsto porośnięte zaroślami a ograniczona widoczność i mgła dodatkowo sprzyjają zbliżeniu się do nieprzyjaciół na tyle blisko aby ich całkowicie zaskoczyć. Ponadto, na bagnach znajduje się skupisko anomalii w którym znaleźć można artefakty i uzyskać dzięki nim tymczasowe bonusy. Trzecim ważnym miejscem na mapie jest wioska, tam w swoim żywiole czuć się będą gracze lubujący się w starciach krótkodystansowych ponieważ dużo ścian i przeszkód sprzyja prowadzeniu walk w bliskich odległościach. Jest to również odpowiednie miejsce na przeprowadzanie ataków przez grupy szturmowe. Jednak aby nie było zbyt łatwo, po obu stronach wioski ulokowane są dogodne stanowiska dla snajperów.

rudnia

Historia

Lokacja znajduje się w strefie Czarnobylskiej i dlatego z cerkwi na wzgórzu widać budynek elektrowni jądrowej wraz z kominem. Natrafili na nią Włóczędzy podczas przeszukiwania okolic. Ku swemu zdumieniu odkryli, że w tym miejscu znajdowała się jakaś eksperymentalna placówka zbudowana na podwalinach starej, porzuconej wioski. Ktoś przeprowadzał tutaj biologiczno-medyczne eksperymenty, świadczą o tym odnalezione klatki służące do trzymania zwierząt i jakieś dziwne ślady na roślinach. Rudnia jest obiektem zażartej rywalizacji pomiędzy frakcjami ze względu na znajdujące się tutaj zapasy penicyliny – leku niezbędnego każdemu ocalałemu do przetrwania w nowym świecie.

ANOMALIE

 • Spirala
  w środkowej części mapy w płytkim jeziorze.


ARTEFAKTY

 • Żywokost
  okolice drewnianego mostu położonego w północno zachodniej części mapy w pobliżu ruin cerkwi i rozrzucone w środku anomalii Spirala w centralnej części lokacji na wysepkach;


Wróć na góręSzkoła

ang. School

Mapa Szkoły zaprojektowana została w taki sposób aby użytkownicy o różnych stylach grania mogli czuć się użyteczni dla swojej drużyny. Wokół budynku szkolnego znajdują się wzniesienia i wzmocnienia znakomicie nadające się na pozycje strzeleckie dla snajperów. Część dolnych pięter i piwnice szkoły są słabo oświetlone dlatego graczom przydadzą się latarki, noktowizory, pistolety lub karabiny czy strzelby na potrzeby prowadzenia krótkodystansowych walk. Ponadto, w budynku szkolnym znajdują się dwie anomalie: jedna w sali gimnastycznej, z kolei druga w piwnicy i centralnej części dziedzińca szkoły. Aby w nich przetrwać prócz specjalistycznych urządzeń gracze muszą także poznać na jakich zasadach te anomalie działają.

szkola

Historia

Z lokacją związana jest pewna tragiczna historia. Gdy miasto chyliło się ku upadkowi grupa uciekinierów zabarykadowała się na górnym piętrze szkoły. Dzielnie bronili się przez tydzień przed zmutowanymi ptakami i zwierzętami atakującymi wszystkie ruchome cele. Robili wszystko co w ich mocy aby jakoś przetrwać wysyłając grupy osób na poszukiwania pożywienia podczas gdy ich zapasy się kończyły. Niestety żadna z wypraw nigdy nie powróciła. Pewnego ranka obudziło ich głośne huknięcie. Gdy wyjrzeli na wewnętrzny dziedziniec szkoły, zobaczyli jak system korzeni bez trudu kruszy betonowe płyty i pnie się w stronę ich kryjówki. Korzenie bez trudu niszczyły na swej drodze ściany, uparcie kierując się do miejsca w którym się ukryli. Do powstałych szczelin i wyłomów rzuciły się zmutowane zwierzęta. Wszyscy uciekinierzy zginęli.

Pięć lat później zawiadowcy odkryli cały obrośnięty zmutowaną roślinnością budynek szkolny a w jego wnętrzu natrafili na rzadkie anomalie. Plotki głoszą, że w tych anomaliach znaleźć można unikalne artefakty na bazie których przygotowuje się środki medyczne mogące niemalże ożywiać ludzi.

ANOMALIE

 • Kamera gazowa
  w wyłomie piwnicy budynku szkoły w środkowej części lokacji na wewnętrznym dziedzińcu budynku szkolnego;
 • Radioaktywne kryształy
  w sali gimnastycznej w zachodniej części budynku szkoły.


ARTEFAKTY

 • Żywokost
  w piwnicy budynku szkoły obok anomalii Kamera gazowa w środkowej części lokacji;
 • Sprężyna
  na trzecim piętrze budynku szkolnego w pobliżu anomalii Radioaktywne kryształy;
 • Onyks
  na trzecim piętrze budynku szkolnego w pobliżu anomalii Radioaktywne kryształy.


Wróć na góręStacja Radarowa „Vostok”

ang. Vostok Radar Station

Lokacja ta jest jedną z tajnych baz wojskowych zlokalizowanych za pasmem górskim Ural. Należy do sieci stacji radiolokacyjnych, które śledziły trajektorię lotu wystrzelonych rakiet balistycznych w górnych warstwach atmosfery. To najmniejsza mapa z pierwszego kompletu lokacji dostępnych dla trybu gry drużynowej. Była opracowywana z myślą o ponurej pogodzie i dlatego jest na niej wiele miejsc z ograniczoną widocznością oraz słabo oświetlonych. W centralnej części lokacji znajduje się antena opracowana na bazie realnie istniejącego urządzenia. Na parter i dach można się dostać na dwa różne sposoby, tymczasem na najwyższy punkt prowadzi tylko jedna droga. Z tego miejsca doskonale widać całą mapę lecz gracz również będzie widoczny jak na dłoni przez inne osoby. Najkrótszą drogę pomiędzy bazami przecina wyjątkowo niebezpieczna anomalia chemiczna z kolei inna droga prowadzi przez ruiny szpitala wojskowego i dom oficerów.

radar

Historia

Jakiś czas przed katastrofą do bazy dostarczono cysterny z dziwną, oleistą, czarną substancją w środku. Jedynie dowództwo wiedziało o przeznaczeniu tego ładunku. Po katastrofie utracono łączność z siedzibą sztabu. Ulokowane w bazie siły zbrojne zaciekle odpierały ataki. Personel techniczny zdołał zmienić częstotliwość anteny i dzięki temu udało im się złapać przekaz Armii Odrodzenia. W transmisji zalecono im wycofanie się na południe i przegrupowanie sił. Po trwającej trzy miesiące zażartej walce o przeżycie, bez żadnej nadziei na wsparcie resztki oddziałów ostatkiem sił spróbowały przedrzeć się przez Syberyjskie lasy kierując się na południe.

ANOMALIE

 • Kałuża elektryczna
  stale przemieszcza się po okręgu na parterze budynku z radarem;
 • Kamera gazowa
  we wschodniej części lokacji na zewnątrz i we wnętrzu bunkra.

ARTEFAKTY

 • Sprężyna
  w anomalii Kałuża elektryczna na parterze budynku z radarem oraz w pobliżu anomalii Kamera gazowa we wnętrzu i okolicach bunkra;
 • Onyks
  w pobliżu anomalii Kamera gazowa we wnętrzu i okolicach bunkra.


Wróć na góręZakłady Chemiczne

ang. Chemical Plant

W porównaniu z innymi lokacjami rozmiar terenu jest dość duży, ponieważ zakłady chemiczne im. W.I. Lenina są uosobieniem potęgi przemysłu Związku Radzieckiego. Lokacja składa się z dwóch budynków: starego i nowego typu. Początkowo był to dość przestarzały, zupełnie zwyczajny zakład chemiczny ale później dobudowano do niego całkowicie nowy. Przez kilka dziesięcioleci fabryka zajmowała się produkcją nawozów mineralnych dla potrzeb gospodarki rolnej. Są w nim dogodne stanowiska zarówno dla snajperów jak i dla osób preferujących szybkie potyczki.

Większość zniszczeń na tej lokacji związana jest nie tyle z upływem czasu czy niszczeniem ale przede wszystkim rezultatem zażartej bitwy z napierającym Lasem. Po upływie wielu lat budynki obrosły mchem, pomimo tego nie dajcie się zwieść pozorom ponieważ teren zakładów nadal stanowi śmiertelnie zagrożenie dla każdego śmiałka chcącego zgłębić jego tajemnice.

chemical

Historia

Zrządzeniem losu to właśnie to miejsce wybrane zostało na zaplecze przemysłowe w którym produkowano herbicyd – środek mający zapobiec rozszerzaniu się Lasu. To właśnie te zakłady były jednym z pierwszych zaatakowanych przez naturę miejsc. Przyroda wyczuła realne zagrożenie dla siebie i dlatego jej zemsta była bezlitosna. Obłok zarodników okrył kompleks szczelną zasłoną zabijając prawie cały personel. Doszło wręcz do rzezi nieuzbrojonych i niewyszkolonych pracowników. Brak nadzoru nad zakładami chemicznymi doprowadziło do wycieku chemikaliów i skażenia terenu.

ANOMALIE

 • Jama kwasowa
  w zachodniej części lokacji obok wykolejonych wagonów.


ARTEFAKTY

 • Sprężyna
  w anomalii Jama kwasowa w zachodniej części lokacji obok wykolejonych wagonów;
 • Onyks
  w anomalii Jama kwasowa w zachodniej części lokacji obok wykolejonych wagonów.

Referencje

Lokacja została zaprojektowana z bardzo różnych elementów zabudowań znajdujących się zarówno na obszarze Rosji jak i Ukrainy. Głównie posłużyły do tego tereny największego na Ukrainie producenta nawozów mineralnych „Stirol” znajdujące się w miejscowości Gorłówka w donieckim regionie oraz zakłady produkcyjne w obwodzie zaporoskim.

chem

Za inspirację posłużyły także opuszczona fabryka wyrobów mięsnych w mieście Penza, Troicki Instytut Badań Innowacyjnych i Termojądrowych czy zakłady chemiczne w miejscowości Krasnouralsk i inne.


Wróć na góręFort Tarakanów

ang. Tarakanovsky Fort

Jest to kompleks budowli obronnych z XIX wieku, wzniesiony z myślą o obronie zachodnich terytoriów Imperium Rosyjskiego. Zrządzeniem losu, fort nie brał udziału w żadnych wydarzeniach Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej, niewykorzystywany i zaniedbany powoli popadał w ruinę. Lokacja z założenia była tworzona jako baza frakcji Osadnicy Skraju. Znajduje się na skraju lasu i jednocześnie w miarę bezpiecznym obszarze. Podzielono ją na dwie części – zamieszkałą przez członków ugrupowania i porzuconą, do której rzadko kto się zapuszczał. Wizualnie jest połączeniem napierającego lasu z zupełnie zwyczajną roślinnością.

fort

Historia

Po Katastrofie wszystko się zmieniło. Grupa naukowców osiedliła się na terenie spokojnego fortu, który teraz znajdował się na skraju Lasu. W późniejszym czasie dołączyli do nich kolejni ocalali. Niegdyś w opuszczonym forcie powiększała się i rosła w siłę nowa społeczność. Wiara w potężne siły natury i symbolikę zajmowała ważne miejsce w życiu tych ludzi, dlatego na obszarze fortu wzniesiono przedziwny ołtarz który otoczono totemami natomiast ściany pokryto rytualnymi symbolami.

Z nieznanych przyczyn przyroda pozostawiła mieszkańców fortu w spokoju, a jego mury obronne stanowiły także bezpieczne schronienie przed różnymi gangami. Ze względu na swoje położenie w bezpiecznym obszarze tuż na granicy z Lasem, fort zaczęto nazywać także Skrajem, a jego mieszkańców – Osadnikami Skraju.

ANOMALIE

 • Zielone kryształy
  w środkowej części lokacji na wewnętrznym dziedzińcu fortyfikacji.


ARTEFAKTY

 • Sprężyna
  na parterze w środkowej części lokacji w pobliżu anomalii Zielone kryształy;
 • Onyks
  na parterze w środkowej części lokacji w pobliżu anomalii Zielone kryształy.


Referencje

Lokacja została zaprojektowana w oparciu o realnie istniejący fort o tej samej nazwie, choć znany jest także jako Fort Zahorce lub Fort Dubno. Jest to zabytek architektoniczny XIX wieku, który mieści się niedaleko wsi Tarakanów w rejonie Dubna na Ukrainie, w malowniczej miejscowości nad rzeką Ikwoju, nieopodal trasy samochodowej między Lwowem a Kijowem.

forttar

Po trzecim rozbiorze Polski pod koniec XVIII wieku na trasie Zbaraż — Brody — Beresteczko — Sokal ciągnęła się granica między imperium Rosyjskim a Austriackim. Dla obrony swoich zachodnich granic carski rząd podjął decyzję o budowie systemu fortyfikacji obronnych. Do obrony linii kolejowej relacji Lwów — Kijów pod miasteczkiem Dubno powstał Fort Dubno, który w czasach współczesnych stał się znany pod nazwą Fort Tarakanów.

Fortyfikacje mają kształt rombu o wysokości dochodzącej do 240 metrów. Na zewnątrz otoczone są przez głęboki rów z wałami ziemnymi, umocnionymi potężnymi ścianami. W centralnej części fortu wzniesiono piętrowe koszary, do których prowadzą cztery podziemne wejścia. Znajdowały się tam, magazyny, pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, należące do kompanii artyleryjskiej komendanta fortu.

Obwód fortu składa się ze 105 dobrze chronionych tak zwanych kazamatów, aby do nich się dostać, trzeba było pokonać podwójną linię obronną. W obrębie fortu stacjonował liczny garnizon – schrony fortu mieściły 800 ludzi i zostały dobrze uzbrojone przez dalekosiężne działa dużego kalibru.


Wróć na góręKurhan Mamaja

ang. Mamayev Kurgan

Bitwa pod Stalingradem odegrała ważną rolę w czasie trwania II Wojny Światowej. W tym starciu poległo ponad dwa miliony żołnierzy. Dla uwiecznienia pamięci bohaterów, po wojnie wzniesiono wspaniały kompleks którego zwieńczeniem jest pomnik o nazwie „Matka Ojczyzna Wzywa!”. Przez dziesięciolecia monument był symbolem wytrwałości i męstwa dla milionów radzieckich obywateli.

mamaja


Historia

Podczas epidemii miasto Wołgograd stało się centrum operacyjnym Armii Odrodzenia. To właśnie do tego miejsca napływały resztki regularnych wojsk krajów byłego ZSRR. Niedobitki żołnierzy miały przegrupować się i po raz kolejny wystąpić przeciwko wyniszczającemu ludzkość zagrożeniu jako zjednoczona armia.


Lokacja Kurhan Mamaja ponownie stała się miejscem bezwzględnej bitwy, tyle, że tym razem pomiędzy rasą ludzką a Lasem wyniszczającym wszystko na swej drodze. Kilka miesięcy zażartych walk uczyniły to miejsce nie do poznania. Jedynie pomnik, tak jak i przedtem, pozostał nietknięty na swoim miejscu niczym symbol wytrwałości i męstwa żołnierzy Armii Odrodzenia.

ANOMALIE

 • Piekło
  w południowej części lokacji bliżej środka mapy;
 • Serce
  w podziemiach północno-zachodniej części lokacji naprzeciwko punktu odrodzenia jednej z drużyn.

ARTEFAKTY

 • Sprężyna
  w anomalii Piekło w południowej części lokacji bliżej środka mapy;
 • Żywokost
  w podziemiach północno-zachodniej części lokacji w pobliżu anomalii Serce.

Referencje

Lokację stworzono w oparciu o kompleks poświęcony radzieckim żołnierzom walczącym w bitwie stalingradzkie. Znajduje się na wyżynie położonej na prawym brzegu rzeki Wołgi w centralnej części miasta Wołgograd w Rosji. W czasie bitwy pod Stalingradem w tym miejscu trwały zażarte walki – nawet do 200 dni. Na kopcu Kurhan Mamaja pogrzebano około 35 000 ludzi.

kurhan

W samym centrum kompleksu znajduje się pomnik, jest to najbardziej charakterystyczny punkt ponieważ jest to monumentalna statua i jednocześnie jeden z najwyższych posągów świata. Nosi nazwę „Matka Ojczyzna wzywa!”.


Wróć na góręLaboratorium „Wektor”

ang. Vector Laboratory

Jedna z największych placówek wirusologiczno-biologicznych w Rosji, zlokalizowana kilka kilometrów od miasta Nowosybirsk. Obiekt powstawał jako specjalistyczne centrum naukowe badające bakterie i wirusy. Badania były prowadzone w dwóch kierunkach: poszukiwanie skutecznych szczepionek i środków ochrony oraz opracowanie i wytwarzanie broni biologicznej. Nic dziwnego, że laboratorium jako jedno z pierwszych miejsc stało się obiektem zemsty sił natury.

wektor

Historia

Łączność z laboratorium stracono już w pierwszych miesiącach oznak agresji Lasu a cały personel znajdujący się na obszarze kompleksu badawczego znalazł się w potrzasku. Rząd Rosji podjął próbę ewakuacji pracowników naukowych do najbliższego miasta – Nowosybirsk. Niestety ale ekspedycja ratunkowa nie zdołała nawet zbliżyć się do laboratorium. Tymczasem problem stawał się coraz poważniejszy: Nowosybirsk został otoczony gęstym pierścieniem Lasu i tym samym plany ratunku personelu laboratorium nie miały już żadnego sensu.

W ciągu długich lat trwała obrona miasta. Zaciekłe ataki były przerywane krótkimi okresami względnego spokoju a wtedy z dachów domów ocalali mogli zaobserwować jaskrawe rozbłyski błyskawic na niebie nad laboratorium.

Od epidemii upłynęło pięć lat. Las się cofnął. W trakcie poszukiwania pożywienia grupa ocalałych natrafiła na opuszczony kompleks badawczy. Ich oczom ukazał się przerażający widok. Wydawało się, że laboratorium niczym ogromny magnes przyciągnęło do sobie całą destrukcyjną potęgę przyrody, biorąc całą siłę uderzenia na siebie, i tym samym uratowało miasto przed nieuchronną zagładą.

ANOMALIE

 • Kamera gazowa
  w podziemiach okrągłego pomieszczenia w środkowej części lokacji;

ARTEFAKTY

 • Sprężyna
  w podziemiach okrągłego pomieszczenia w pobliżu anomalii Kamera gazowa;
 • Onyks
  w podziemiach okrągłego pomieszczenia w pobliżu anomalii Kamera gazowa.


Wróć na górę


Most w Kolonii

ang. Cologne Bridge

Syberyjski Las szybko zaczął rozszerzać się na coraz to nowsze terytoria, nieubłaganie rozprzestrzeniając się po całym świecie. Nieustępliwie przesuwał się ze wschodu na zachód, pochłaniając resztki ludzkiej cywilizacji. Pomimo starań, państwa nie mogły poradzić sobie z Lasem i wkrótce padały pod jego naporem. Jedynie naturalne przeszkody mogły powstrzymać rozszerzanie się Lasu.

Jedną z takich przeszkód była rzeka Ren, oddzielająca Alpy od Europy zachodniej aż do Morza Północnego. Przez ten czas, połączonym siłom Europy udawało się przedostanie się na bezpieczne obszary.

kolonia

Historia

Potężne umocnienia obronne z powodzeniem spełniały swoją rolę lecz każde z nich wcześniej czy później i tak by padło. Tak też zdarzyło się z bastionem na rzece Ren. Las znalazł sposób na pokonanie go by następnie w całości pochłonąć Europę. Obrońcy mostu zostali otoczeni chociaż nadal dzielnie bronili miejsca, które przekształciło się w schronienie dla setek ocalałych.

Przez kilka lat trwała zażarta walka o przetrwanie. Przez ten czas społeczność ocalałych na moście rozrosła się i w rezultacie powstało niewielkie miasteczko. Ale siły obrońców topniały z każdym dniem i oczywistym stał się fakt, że Las zdoła wedrzeć się także i do tej enklawy ludzi – to była tylko kwestia czasu. W końcu, w niewyjaśnionych okolicznościach mieszkańcy porzucili most, pozostawiając swoje schronienie na łasce przyrody. Dalszy los osadników jest nieznany.

Referencje

Most na Renie w Kolonii w wysokości 688 kilometra rzeki Ren. Był budowany od 1907 do 1911 roku.

most

Pierwotnie składał się z dwóch linii i mostu drogowego. Po 1945 roku odbudowano tylko dwie linie, które zostały później uzupełnione o trzecią linię. Do mostu zostały dobudowane chodniki i ścieżki rowerowe.

Most Hohenzollernów jest tuż obok dworca jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w niemieckim i europejskim systemie kolei.

Most jest integralną częścią krajobrazu miasta Kolonii w Niemczech.


Wróć na górę


Londyn

ang. London

Podczas gdy Las w zastraszającym tempie pochłaniał kolejne terytoria, Wielka Brytania, dzięki temu, że była odizolowana od kontynentu, znalazła się w strefie względnego bezpieczeństwa. Jednak ryzyko przedostania się zarodników i nasion Lasu na jej tereny nadal było duże. Wszystkie działania miały więc temu zapobiec. Władze zatwierdziły rozkaz strzelania do migrujących ptaków i innych zwierząt, a także podjęły działania, mające na celu wpłynięcie na zjawiska atmosferyczne, dzięki którym na granicach wyspy miały padać obfite deszcze.

londyn1

Historia

Później w Anglii swoje siedziby zaczęły zakładać różne organizacje, które w obliczu zagrożenia musiały się ewakuować z kontynentu. W jednym z londyńskich biurowców swoją siedzibę założyła organizacja pozarządowa, odpowiedzialna za stworzenie herbicydu zwalczającego Las. Jednocześnie badała Las i opracowywała plany, mające na celu rozwiązanie ciężkiej sytuacji.

Niestety podczas realizacji działań ochronnych nie wzięto pod uwagę potencjalnych zagrożeń. Nie trzeba było na nie długo czekać: ekosystem wyspy został zaburzony, owady, które błyskawicznie rozpleniły się po wyspie, zniszczyły roślinność, a susza ostatecznie wytępiła florę i zmieniła Anglię w Pustynny Albion.

Jednak na tych nieszczęściach się nie skończyło. Różnica temperatur nad powierzchnią wyspy i Oceanem Atlantyckim doprowadziła do utworzenia się potężnych cyklonów. Ostateczny cios spadł na Anglię jednego z ostatnich dni kwietnia 2021 roku, kiedy w Londyn uderzył huragan. Stolica nie wytrzymała naporu niszczycielskiej siły żywiołu. Po kilku godzinach została ona praktycznie kompletnie pogrzebana pod milionami ton piasku. O tym, że dawniej było tu ogromne miasto, świadczą tylko ruiny drapaczy chmur, poskręcane resztki stalowych konstrukcji i zardzewiałe szkielety samochodów, które utkwiły w ostatniej drodze do domu.


Referencje

Jest to miasto będące stolicą Wielkiej Brytanii i Anglii położone w jej południowo-wschodniej części. Położony nad Tamizą, jest największym miastem Europy po Moskwie i Stambule, a większym od Paryża; jest także największym miastem Unii Europejskiej i jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta, jak i aglomeracji.

londyn

Lokacja opracowana na bazie wyglądu ulic otaczających wieżowiec znajdujący się w City of London, głównej dzielnicy finansowej Londynu, znany również jako ‚Swiss Re’ lub ‚Gherkin’ (ang. korniszon).


Wróć na górę