frakcje

Aktualnie w grze Survarium są cztery różne frakcje:


Rola frakcji

Frakcje w grze Survarium pełnią dwie podstawowe role:

 • Handlowanie ekwipunkiem
  im wyższa reputacja gracza u danej frakcji, tym wyższy poziom broni i wyposażenia wystawionego na sprzedaż przez to ugrupowanie.
 • Źródła dochodu
  wykonywanie zlecanych przez daną frakcję różnych misji, jest to również sposób na poprawienie reputacji z ugrupowaniem.

Przy pierwszym zalogowaniu się do gry, otrzymacie wiadomość, która w treściwy sposób tłumaczy rolę frakcji w Survarium wraz z propozycją przyłączenia się do jednego z dwóch początkowych ugrupowań: Włóczędzy lub Czarny Rynek. Wykonywać misje można jednocześnie tylko dla jednej wybranej frakcji. Jednak niezależnie od tego, które z zaproponowanych ugrupowań wybierzecie, w przyszłości bez przeszkód będziecie mogli zmieniać frakcje.


wloczedzy

Włóczędzy

ang. Scavengers

Każdy gracz który po raz pierwszy trafia do świata gry Survarium zaczyna jako Włóczęga. Nie posiada domu, ma najprostszą z możliwych broni, jest samotnikiem, nędzarzem i żyje w ruinach upadłej cywilizacji starając się jedynie przetrwać. Ze względu na prowadzony tryb życia, nie mogą samodzielnie wytwarzać przedmiotów.

Nie są najlepszymi bojownikami i dlatego podczas starcia wolą stosować taktykę opartą na skradaniu się. Dlatego dobrze sprawdzają się w roli zwiadowców, poszukiwaczy artefaktów, całkiem nieźle wypadają w roli snajperów. Świadczy o tym zarówno ich wyposażenie jak i uzbrojenie oraz posiadane przedmioty.

Klasy postaci

 • Zwiadowca
  Bojownik biegły w sztuce ukrywania się, porusza się szybko i poza zasięgiem wzroku nieprzyjaciół.
 • Snajper
  Szybkie przemieszczanie się, karabin snajperski i trening strzelecki pozwalają na eliminowanie przeciwników ze znacznych odległości.
 • Łowca artefaktów
  Posiada niezbędną wiedzę i odpowiednie wyposażenie służące do poszukiwania artefaktów oraz zwiększające szanse na przetrwanie w anomaliach.

Ekwipunek

Frakcja Włóczędzy jako pierwsza zetknęła się z zagrożeniami nowego świata o czym świadczy ich ekwipunek. Wszystko to co mają na sobie zostało przez nich gdzieś znalezione, wymienione, własnoręcznie ulepszone lub połatane. Znaczna część wyposażenia Włóczęg służy do zwiększenia szans na przetrwanie w trudnych warunkach otaczającego świata i anomaliach.

Do dodatkowych przedmiotów, które pomogą Włóczęgom przetrwać w nowym świecie należą: apteczka, antyrad, najprostsze urządzenie służące do poszukiwania artefaktów oraz komplet narzędzi do rozbrajania pułapek i naprawiania najprostszych przyrządów. Jednym z unikatowych, posiadanych przez Włóczęgi elementów wyposażenia jest specjalny plecak z wbudowanym pojemnikiem na artefakty. Dzięki niemu mogą oni przenosić więcej artefaktów w porównaniu do przedstawicieli innych frakcji.


Włóczęga nowicjusz Włóczęga snajper Łowca artefaktów

Uzbrojenie

Uzbrojenie Włóczęg to głównie zdobyczna lub myśliwska broń palna rodzimej produkcji. Na początku gry Włóczędzy posiadają TOZ-122, jest to strzelba myśliwska o pojemności magazynka na 5 naboi i z ręcznym przeładowaniem. Później jednak mogą kupić nieco lepszą broń – TOZ-34. O ile TOZ-122 dobrze sprawdza się w walce na średnich i długich dystansach, o tyle TOZ-34 lepiej nadaje się do walki na krótkich i średnich dystansach. Jako poręczną broń dodatkową mogą kupić pistolet TT.

Ranga

 • Nieznany
 • Nowicjusz
 • nowicjuszWyposażenie – Pikowana kurtka; Bezpalczaste rękawiczki;
  Skórzane buty; Lniane spodnie i Plecak z pojemnikiem;
  Broń – TOZ-34;
  Amunicja – 12×70, śrut;
  Środki specjalne – Opakowanie bandaży;
  Ulepszenia – Kamuflaż „Pikowana tkanina”.

 • Sprawdzony
 • sprawdzonyWyposażenie – Przeciwchemiczny płaszcz ochronny;
  Rękawice przeciwchemiczne; Buty przeciwchemiczne;
  Spodnie przeciwchemiczne i Aparat oddechowy „Bursztyn”;
  Broń – PM i OC-02 „Cyprys”;
  Amunicja – 9×18 PM.

 • Doświadczony
 • doswiadczonyWyposażenie – Butla tlenowa;
  Broń – TOZ-122;
  Amunicja – 12×70, breneka i 7.62×51;
  Środki specjalne – Apteczka; Antytoksyny i Granat RGD-5;
  Ulepszenia – Kamuflaż „Poszukiwacz”.

 • Zaprawiony
 • zaprawionyWyposażenie – Lekka kamizelka kuloodporna; Hełm montażowy;
  Buty wojskowe i Spodnie polowe;
  Broń – MP-153 „Bajkał”.

 • Weteran
 • weteranWyposażenie – Wzmocniona ocieplana kurtka;
  Prymitywne rękawice i Wzmocnione spodnie;
  Broń – Remington 700;
  Amunicja – 7.62×51 M59;
  Ulepszenia – Kamuflaż „Duch” i naszywka „Weteran włóczęgów”.

Pomimo posiadanego uzbrojenia, samotnie wędrujący Włóczędzy mają marne szanse na przeżycie i dlatego gromadzą się w bezpiecznych miejscach, takich jak Obozy włóczęg.

Obóz włóczęg

ang. Scavengers camp

Miejsce w którym gromadzą się samotnie wędrujący ocaleni. Tutaj zbijają się w niewielkie grupy aby zwiększyć swoje szanse na przetrwanie a także zaopatrują się w niezbędne przedmioty, uzupełniają braki w wyposażeniu oraz kupują broń i amunicję.

Historia powstania

Po upadku cywilizowanego świata, wśród ruin wędrowała zahartowana w nieprzyjaznych warunkach grupa anonimowych ludzi, którzy ocaleli po katastrofie ekologicznej. W końcu znaleźli bezpieczne miejsce i osiedlili się niedaleko opuszczonego miasta, które jeszcze jakiś czas temu tętniło życiem. Wraz z biegiem czasu do Włóczęg dołączali kolejni ocalali i w rezultacie powstał Obóz Włóczęg.

Handel

Obozowi handlarze zawsze posiadają w swojej ofercie tanie przedmioty oraz najprostsze bronie. Tutaj możesz zaopatrzyć się w amunicję, pożywienie, wodę oraz – jeżeli ci się poszczęści – także alkohol.

Na wyższych poziomach relacji z Obozem Włóczęg, można uzyskać możliwość kupienia karabinu maszynowego rosyjskiej produkcji Vityaz oraz strzelbę snajperską Remington 700. Jest to pierwszy dostępny dla Włóczęg karabin maszynowy który mogą zdobyć w grze.

Wróć na górę


czarnyrynek

Czarny Rynek

ang. Black Market

Złowieszcze miejsce spotkań koczowników, awanturników, maruderów, członków gangów motocyklowych i bezwzględnych bojowników, którzy już zdążyli wsławić się dzięki prowadzonemu, niebezpiecznemu trybowi życia. W każdej chwili miejscowe gangi gotowe są skrzyknąć setkę bojowników, a ich bezwzględność może nieźle nastraszyć nawet najtwardszych bohaterów.

Klasy postaci

 • Tropiciel
  Cichy i szybki zabójca, wykorzystuje pułapki czekające na pechowe ofiary.
 • Pogromca
  Szybko przemieszczający się bojownik, do jego głównych zadań należy błyskawiczne przejmowanie punktów strategicznych, ataki na tyły przeciwnika i zwiad.
 • Drab
  Dzięki mocnemu opancerzeniu potrafi ujść z życiem wszędzie tam, gdzie inni bojownicy padają jak muchy. Jest niezbędny podczas szturmu lub obrony bazy.

Historia powstania

Frakcja Czarny Rynek założona została przez grupę wędrownych handlarzy bronią w miejscu dawnego targowiska, przypadkowo odkrytego w zniszczonym mieście. Wkrótce handlarze musieli zmierzyć się z problemem ciągłych najazdów koczowników i zdziczałych bandytów, którzy napadali oraz bezkarnie okradali odwiedzających to miejsce wędrowców, i to nawet w biały dzień. By obronić zarówno siebie samych jak i swoich klientów, handlarze zatrudnili jeden z najpotężniejszych gangów maruderów, który ochrania to miejsce po dziś dzień.

Ekwipunek

Jeżeli chodzi o wygląd to frakcja najbardziej przypomina tatarską hordę. Mogą dodawać do swojego opancerzenia elementy, które służą jedynie jako ozdobniki. Członkowie Czarnego Rynku przywiązują szczególną wagę do swojego pancerza – wierzą, że dobre opancerzenie przyniesie im szczęście. Traktują go nie tylko jako skuteczną ochronę dla swojego ciała ale również jako wyznacznik statusu. Najbardziej doświadczeni członkowie gangu mają namalowane na swoim pancerzu czaszkę symbolizującą nieustraszenie, nawet wobec śmierci. Dlatego też, często można się zetknąć z przypadkiem gdy po śmierci legendarnego bojownika jego pancerz przekazywany jest najbliższym przyjaciołom. Z dumą jest przez nich noszony lub zostaje wystawiony na sprzedaż dla wszystkich tych, którzy dysponują wystarczającą ilością pieniędzy.


Bojownik Czarnego Rynku Drab Czarnego Rynku Weteran

Uzbrojenie

Uzbrojenie Czarnego Rynku jest uzależnione od celów i zadań frakcji. To znaczy, że należy do niego lekka broń, używana podczas szybkich starć. Żeby bojownik Czarnego Rynku mógł bez trudu przemieszczać się i pojawiać się w różnych, niespodziewanych dla nikogo miejscach. Ponadto do uzbrojenia frakcji należą również obrzyny, UZI, AKSU, rewolwery oraz strzelby.

Czarny Rynek rósł w siłę i przyciągał coraz więcej ocalałych. Finalizowano transakcje a w barach decydowano o losach lokalnych społeczności za sprawą wielowątkowych historii przeplatanych konfliktami, zabójstwami i porwaniami.

Handel

Do standardowego wyposażenia sklepów zaliczają się bronie krótkiego i średniego zasięgu, pułapki, używki oraz alkohol. Ponadto istnieje szeroki wybór przedmiotów pochodzących z grabieży oraz zmodyfikowane, charakterystyczne dla motocyklistów wyposażenie – skórzane kurtki, grube rękawiczki, kolce, kowbojki itd. Oprócz handlu bronią i narkotykami, niektóre bandy zajmują się nawet sprzedażą niewolników.

Wróć na górę


armiaodrodzenia

Armia Odrodzenia

ang. The Renaissance Army

Armia Odrodzenia to nowe siły zbrojne sformowane po katastrofie ekologicznej z resztek różnych armii państw byłego ZSRR. To ugrupowanie militarne jako pierwsze bezpośrednio zetknęło się z nowym zagrożeniem i na własnej skórze odczuło gniew przyrody.

Historia powstania

Początkowo główne siły Armii Odrodzenia były zlokalizowane w bazach wojskowych znajdujących się z dala od najbliższych terenów zamieszkałych. Dzięki temu jednostki wojskowe stacjonujące w tych bazach, najmniej ucierpiały w wyniku tej katastrofy. Mimo to, żołnierze tej frakcji militarnej jako pierwsi zetknęli się z napierającymi siłami natury. Jeszcze przez jakiś czas zaciekle bronili się w swoich bazach. Gdy zrozumieli, że nie mają co liczyć na nadejście pomocy z zewnątrz, podjęli decyzję o wycofaniu się w kierunku jałowych ziem Azji Środkowej i przegrupowaniu sił.

Jeszcze przed katastrofą ekologiczną, wśród najwyższych rangą oficerów krążył utopijny pomysł na stworzenie nowej super potęgi. Planowali militarny przewrót i siłowe zjednoczenie wszystkich państw znajdujących się w granicach byłego ZSRR ale kataklizm ekologiczny pokrzyżował im te zamiary. Po katastrofie dowództwo Armii Odrodzenia szybko zaczęło wprowadzać w życie swój dawny plan, wracając do pomysłu odtworzenia nowej super potęgi.

Arsenał

Żołnierze Armii Odrodzenia polegają na ciężkim uzbrojeniu takim jak karabiny szturmowe i taktycznej przewadze uzyskanej dzięki skanerom, radarom i innym rodzajom aparatury. Znaczna część broni tego ugrupowania militarnego pochodzi z magazynów wojskowych. W jego skład wchodzą zarówno nowe karabiny typu AK74 oraz SWD jak i starsze karabiny maszynowe typu RPD. Oprócz standardowego uzbrojenia, ta zmilitaryzowana frakcja posiada także broń eksperymentalną – jeszcze nie wykorzystywaną w czasach sprzed katastrofy ekologicznej.


Wróć na górę


pogranicznicy

Osadnicy Skraju

ang. The Fringe Settlers

Nazwa pochodzi od miejsca położenia bazy frakcji, która znajduje się na granicy – pomiędzy Lasem a bezpiecznym obszarem. Dla ocalałych zagadką pozostają powody dla których zatrzymał się rozrost Lasu. Niektórzy jednak uważają, że jedną z przyczyn jest właśnie frakcja Osadnicy Skraju.

Historia powstania

Jeszcze do katastrofy, gdy Las dopiero zaczął się rozrastać i zmieniać, niektórzy ludzie uważali, że należy zbadać powody takiego zachowania natury a nie niszczyć jej – nauczyć się żyć z nią w harmonii. Ale ich głosy zostały zagłuszone przez boom przemysłowy. Wobec tego postanowili opuścić miasta i poświęcić swoje życie badaniom nad dziwnym fenomenem przyrodniczym. Dostosowywali się do zmian zachodzących w przyrodzie, stopniowo przysposabiając się do nowych warunków życia. Gdy obłok zarodników uniósł się nad lasem, Osadnicy Skraju byli na to przygotowani. Upadek cywilizacji tylko wzmocnił ich przekonanie w słuszność tego co robią.

Uzbrojenie

Uzbrojenie frakcji w większości składa się z broni Układu Warszawskiego, z domieszką elementów uzbrojenia sił NATO. To, co wyróżnia ekwipunek Osadnicy Skraju, to specjalne uzbrojenie, które pozwala na przetrwanie w ekstremalnych warunkach. Zapewnia ochronę zarówno w niskich temperaturach, chroni też przed wpływem anomalii itp.. Posługują się symboliką, dziwnymi przedmiotami i bardzo często wykorzystują artefakty. Uzbrojeni w obleczoną w skóry i ozdobioną w amulety broń, przedstawiciele frakcji Osadnicy Skraju bardziej przypominają mityczne postacie a nie doświadczonych żołnierzy. Co jednocześnie nie oznacza, że są kiepskimi wojownikami.
Bardziej zaawansowane zbroje są połączeniem ręcznie tworzonych przedmiotów z nadprzyrodzonymi znaleziskami z Lasu. Umiejętności przetrwania w Lesie, wiedza o anomaliach i umiejętność wykorzystywania artefaktów, niejednokrotnie wspomogły ich w walce.


Wróć na górę