chronzda
Wprowadzenie do uniwersum gry Survarium i najważniejsze wydarzenia na skalę globalną które doprowadziły do zagłady znanego nam świata ułożone w chronologicznej kolejności:


Na początku XXI wieku niektórzy twierdzili, że „ludzkość stała się chorobą Ziemi”. Irracjonalne dążenie ludzi do samozagłady spowodowały pojawienie się samodzielnie rozwijających się anomalii biologicznych czyli Lasów.

Niebawem Las zaczął planowe natarcie na wszystkich frontach jednocześnie. Znaczną część naszej planety spowiły trujące zarodniki. Burze elektromagnetyczne, obszary gęsto usiane anomaliami, ataki nigdy wcześniej niewidzianych zwierząt oraz występowanie zjawiska znanego jako Anomalna Burza. Można było odnieść wrażenie, że czyjaś potężna i zła wola działa przeciwko ludzkości. Zginęły miliardy ludzi a ocalali zapoczątkowali niebezpieczny i okrutny Nowy Świat w którym przetrwają jedynie najsilniejsze jednostki.

2016

Ludzkość mknie do przodu z zawrotną prędkością i to pomimo tego, że ciągle jest rozrywana przez wewnętrzne spory oraz globalne problemy – przeludnienie, kryzysy ekologiczne, energetyczne i ekonomiczne, regionalne konflikty zbrojne oraz chciwość i drapieżność korporacji.

Wkrótce ma miejsce kilka katastrof ekologicznych: wyciek ropy naftowej na ogromną skalę, wybuchy w elektrowniach atomowych, masowe otrucia odpadami chemicznymi. Kończą się zasoby naturalne, wielu ludzi głoduje lub żyje w ubóstwie żebrząc na ulicy o pieniądze.

Okrucieństwo, utrata celów życiowych, rozczarowanie sobą i życiem określają nową normę społeczną. Świat balansuje nad przepaścią spoglądając wprost w jej czeluści. Katastrofy ekologiczne doprowadzają do tragicznych następstw, wymierają całe ekosystemy a w ich miejsce pojawiają się ogromne stada szarańczy, szczurów i pasożytów.

Środki masowego przekazu dolewają oliwy do ognia, widząc jedyne wyjście z kryzysowej sytuacji w nowej wojnie światowej.

Narasta masowy obłęd…

2017

We wszechobecnym chaosie nie zauważone zostają straty w ludziach podczas wypraw w głąb lasów na Syberii i w Amazonii. Stracono kontakt z małymi miastami i wioskami znajdującymi się w leśnej głuszy. Ludzie boją się zapuszczać w głąb Lasu, krążą słuchy o nieznanych istotach i dziwnych anomalnych zjawiskach. Im bardziej skażone terytoria – tym więcej zagrożeń. Las zaczyna rozprzestrzeniać się, otaczając miasta i kompleksy przemysłowe. Problem zostaje zauważony gdy zaczyna burzyć ważne węzły komunikacyjne w tym także drogi.

Mutacja i rozprzestrzenianie się obszarów leśnych Amazonii i Syberii. Epidemia chwastów.

Nadzwyczaj gorące lato zamienia się w ciepłą zimę. Wydaje się, że równowaga ekologiczna została nieodwracalnie zachwiana, chwasty coraz intensywniej porastają pola uprawne a wydeptane całymi latami ścieżki w ciągu tygodnia zarastają tak, że trzeba wyrąbywać sobie drogę używając maczety. Ekolodzy biją na alarm. Nieznane nauce zarodniki przenoszą się drogą powietrzną, przenikają do urządzeń skutecznie je uszkadzając. Z sensacyjnym oświadczeniem występują biolodzy: Las napiera na cywilizację ludzi, stopniowo otaczając miasta. Stał się niebezpieczny i ludzie którzy do niego zapuszczają się zostają narażeni na śmiertelne niebezpieczeństwo.

2018

Rządy i wojsko próbują zatrzymać Las. Wypalają go napalmem ale bezskutecznie, jest tylko gorzej – pleśń, grzyby i zmutowane rośliny szybko rozprzestrzeniają się obejmując coraz większe obszary,
przebijają się przez wszelkiego typu materiały, łącznie z betonem i żelazem. Duże miasta zostają odcięte od reszty świata, pourywane linie wysokiego napięcia powodują braki w dostawie elektryczności. W miastach zaczynają panować głód i anarchia.

Organizacja pod nazwą Instytut Naukowo-Badawczy Atlas rozpoczyna produkuję środka zwanego herbicyd, który ma powstrzymać rozprzestrzenianie się lasu. Przeprowadzone próby kończą się powodzeniem, zaczęto rozpylać herbicyd nad ogromnymi leśnymi połaciami. Wielu odczuwa ulgę ponieważ wszystko wskazuje na to, że problem związany z Lasem zostaje zażegnany…

2020 – Rok Pierwszego Siewu

Las wypuszcza obłoki pyłków, które przykrywają miasta i regiony przemysłowe. W pyłkach znajdują się nieznane nauce zarodniki, zaczyna się Wielka Pandemia, która uśmierca 90% populacji Ziemi.

Rozpoczyna się druga fala ekspansji Lasu, wydaje się, że jego potęga jedynie wzrosła za sprawą próby jego zniszczenia przeprowadzonej na dużą skalę w przeszłości. W dodatku straty poniesione wskutek szalejącej Pandemii doprowadziły do tego, że cywilizacja ludzi właśnie znalazła się w obliczu całkowitej zagłady.

2021 – Rok Wielkiej Pandemii

Masowe wymieranie ludzi. We wszystkich krajach wprowadzono ścisłą kwarantannę. Bezskuteczne próby utrzymania się pod naciskiem szalejącej Pandemii i natarciem Lasu. Zagłada całych państw. Kronika wydarzeń i potworności z tamtych czasów praktycznie nie zachowały się, pozostały jedynie fragmentaryczne opowiadania naocznych świadków. Ocalali zabarykadowali się w schronach i nikogo nie wpuszczali do środka bez litości zabijając wszystkich śmiałków którzy próbowali do nich się dostać.

2022 – Rok Zakończenia Wielkiej Pandemii

Pozostały nieliczne, rozsiane po globie ogniska zakażenia. Spada siła rażenia Pandemii. Ocalali podejmują rzadkie próby wydostania się ze swoich schronów. Miasta zostały przechwycone przez zmutowaną roślinność i zwierzynę.

2023

Ogniska Pandemii już się nie rozprzestrzeniają, ale nadal są śmiertelne. Nikt nie wie co się dzieje poza granicami otoczonych ogromnymi masywami Lasu wysepkach.

Łączność ze światem zewnętrznym jest całkowicie odcięta. Ocalali zbijają się w grupy, powstają obozy, tworzą się frakcje.

Włóczędzy ścierają się z bandami szabrowników.

2024-2025

Miasta zostały zburzone i całkowicie przejęte przez las. Ogromne obszary są całkowicie wyludnione. Nie ma już krajów ani granic. Na świecie panuje anarchia – każdy walczy za siebie. Ocalali opanowują terytoria wokół wiosek.

Zaczynają się tak zwane Wojny Osad pomiędzy włóczęgami, szabrownikami, bandami a resztkami wojsk o terytoria i zasoby.

2026-2027 – Początek Epoki Przetrwania (Survarium)

Cywilizacja ludzi została unicestwiona. Miasta ze wszystkich stron otoczone są przez las. Około 1% populacji przetrwało i egzystuje jako włóczędzy, samotnie lub w niedużych grupach. Niektórzy
próbują odbudować cywilizację zbierając wszędzie gdzie się da niezbędne do przetrwania środki. Globalne rozprzestrzenianie się i ekspansja Lasu po całej Ziemi.

Z powodu różnic klimatycznych, Las rozprzestrzenił się po świecie nierównomiernie. Przetrwało głównie środkowe pasmo, tajga rozprzestrzeniła się po całej północnej części kontynentu, z kolei dżungla – w jego południowej części.

Aktualna sytuacja na świecie

Las pokrywa dużą część planety, co się zaś dzieje w głębi Lasu – tego nikt albo prawie nikt nie wie. Zachowały się wysepki różnej wielkości, które Las nie zagarnął. Między tymi wysepkami nie ma praktycznie żadnej łączności. Zapuszczanie się w głąb Lasu jest śmiertelnie niebezpieczne. Jedyni, którzy podejmują się tego ryzyka, to członkowie frakcji zwanej Osadnicy Skraju. Nie wiadomo dlaczego Las ich nie atakuje ale nawet oni nie zapuszczają się zbyt głęboko. Przed wejściem w Las mieszkańcy tej frakcji odprawiają niezwykłe obrzędy.